2025-05-16

Pastarųjų metų lietuvišką kiną žymėjo stiprūs, įtaigūs ir tikrumu suabejoti neleidžiantys moterų aktorių kuriami vaidmenys. Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ ceremonijai artėjant – žvilgsnis į ryškiausią pėdsaką palikusius pasirodymus didžiajame ekrane.

Šių metų „Sidabrinės gervės“ apdovanojimai pasitinka šūkiu „Apdovanoti kinu“. Ši frazė puikiai apibūdina ir 2025-aisiais į apdovanojimą pretenduojančių pagrindinio ir antraplanio vaidmens aktorių dešimtuką. Šiemet nominantų sąraše atsidūrė 6 lietuviškų filmų – komedijų, psichologinių dramų ir siurrealizmo įkvėptų juostų – aktorės. 

Apdovanojimą geriausio pagrindinio vaidmens kategorijoje pelnyti pretenduoja Agnė Kaktaitė, Gelminė Glemžaitė, Ieva Rupeikaitė, Severija Janušauskaitė ir Vesta Matulytė. Antraplanio vaidmens nominančių sąraše – Aušra Pukelytė, Digna Kulionytė, Irena Sikorskytė, Lina Rastokaitė, Vilma Raubaitė.

Metai išsiskyrė ryškiais moterų duetais

Itin ryškūs šiais metais buvo moterų aktorių ekrane kuriami duetai. Tarp nominančių – dvi seseris – Ernestą ir Justę režisieriaus Lauryno Bareišos filme „Sesės“ suvaidinusios A. Kaktaitė bei G. Glemžaitė. Įtikinamą ir jautrų aktorių pasirodymą įvertino ne tik žiūrovai Lietuvoje. Prestižiniame Lokarno kino festivalyje juosta buvo apdovanota už geriausią režisūrą bei vaidybą. 

„Mano kūrybiniame kelyje svarbesni ne vaidmenys, kuriuos sukuriu, bet žmonės su kuriais tai darau. Ernestos vaidmeniui galiu būt dėkinga vien už tai, kad galėjau dirbti kartu su režisieriumi Laurynu Bareiša ir savo kolegomis aktoriais, iš kurių, vien žiūrėdama, kaip jie dirba, labai daug išmokstu. Kinas ir galimybė būti aikštelėje, stebėti, kaip gimsta filmas, yra dovana“, – pasakoja Ernestos vaidmenį „Sesėse“ sukūrusi G. Glemžaitė. 

Aktorė neslepia, kad filme buvo ir sudėtingesnių scenų. „Gan stipriai įstrigusi viena – kai automobilį vairavo kaskadininkas ir, mano supratimu, atliko gan pavojingą manevrą, kol man, sėdint šalia, reikėjo vaidinti. Sceną kartojom nemažai kartų, tad po visko išlipus iš automobilio drebėjo rankos.

Apskritai buvo įdomu kurti Ernestos vaidmenį, iš šio personažo tikrai norėčiau pasimokyti gyvenimiškos stiprybės. Man artimas jos jautrumas ir kartais jaučiama įtampa tarp norėjimo būti suprastai ir nesugebėjimo savęs paaiškinti. Visgi pati gyvenime jaučiuosi daug labiau atlapaširdė, karštakošė ir sakanti viską, ką jaučia ir galvoja – gal kartais net per daug. Iš filmo išsinešu esminį suvokimą, kad kartais tylim ne todėl, kad neturim ką pasakyti, o todėl, kad nežinome, kaip. Ir tai, kad mylėti reikia dabar“, – pasakoja G. Glemžaitė. 

Įsimenantį duetą šiais metais ekranuose išvydo ir režisierės Saulės Bliuvaitės filmo „Akiplėša“ žiūrovai. Debiutuojančios aktorės Ieva Rupeikaitė bei Vesta Matulytė juostoje suvaidino Mariją ir Kristiną – dvi drauges, pamažu peržengiančias paauglystės slenkstį ir bandančias išlaviruoti suaugusiųjų pasaulyje. Filmavimo metu aktorėms tebuvo 13 ir 15 metų. „Sidabrine gerve“ antraplanio vaidmens kategorijoje taip pat įvertinta filme suvaidinusi teatro ir kino aktorė Vilma Raubaitė. 

Vaidinant – netikėtos užduotys ir pažintys

Nominantų sąraše – ir pagrindinį vaidmenį latvių režisierės Signės Birkovos filme „Lotus“ sukūrusi aktorė Severija Janušauskaitė. Į 1919-uosius nukeliančio filmo centre – baltų kilmės vokietė Alisa Fon Trota, sugrįžusi į tėvo dvarą Latvijoje ir patekusi į vietinių jai paspęstus spąstus. 

„Filmas „Lotus“ buvo ilgai lauktas – ypatingai originalus, neįprastas, „šelmiškas“ savo prigimtimi, tačiau turintis gylio ir nešantis ne vieną žinutę tikriems kino mylėtojams. Panašių procesų kūrybiniame darbe man nuolat trūksta – kaip ir iššūkių vaidmenyse, nepatirtuose amplua, įvaizdžio transformacijose bei tikro, ilgo pasiruošimo tokiam man netikėtam personažui.

Po filmavimų dar kartą įsitikinau, jog esu nenuilstanti metodo aktorė, o pažintis su filmo režisiere Signe Birkova tapo nuostabia intelektine ir dvasine draugyste – lyg būtume pažinojusios viena kitą ir kūrusios kartu jau ilgą laiką. Tikra mano režisierė“, – pasakoja Severija Janušauskaitė. 

Įdomu tai, kad režisierė Signe Birkova Alisos vaidmenį sukūrė specialiai lietuvių aktorei S. Janušauskaitei.

„Šio vaidmens skyrimas būtent man, kaip visiškai savo profesijai atsidavusiai perfekcionistei, mane tik dar labiau įpareigojo. Tokia dovana – be galo vertinga, todėl nenuvilti Signės ir užtikrintai įgyvendinti jos sumanymus tapo didele atsakomybe. Tačiau aš – atsakinga, todėl beliko tik labai rimtai pasiruošti ir vėliau jau tiesiog „maudytis“ vaidmenyje, improvizacijose ir begaliniame juoke filmavimo aikštelėje.

Alisos vaidmuo visiškai nepanašus į nė vieną anksčiau mano kurtą personažą, tačiau būti nuolatiniu chameleonu, tikru „kitu“ – dar nepažintu žmogumi kine – yra vienas pagrindinių mano tikslų. Noriu visada save nustebinti tuo, ką vis naujo galiu duoti kuriamoms neįprastoms, bet labai unikalioms moterims“, – teigia aktorė.

Dar vienas „Sidabrinės gervės nominacija įvertintas vaidmuo – ne vieną prajuokinęs aktorės Linos Rastokaitės kurtas personažas Bruknė. Pirmojoje lietuviškoje kulinarinėje komedijoje – režisierės Eglės Vertelytės filme „Gardutė“ sužibėjusi aktorė, patirtis filmavimo aikštelėje prisimena su šypsena. 

„Kiekvienas spektaklis ar filmas priverčia detaliau panagrinėti temą, susipažinti su ja, atneša kažką naujo, netikėto. Šio filmo užkulisiai suvedė mane su tikrais šefais. Tais tikrais, užkietėjusiais! Kaip jie myli maistą, kaip pasakoja apie jo ruošimą – supratau, kad tai dar didesnis menas, nei maniau. Ar žinojote, kad Lietuvoje vienas restoranas vandenį filtruoja per miško samanas ir gamina maistą su samanų vandeniu? Stebuklai! Man, kaip visiškai negaminančiai, didžiausias iššūkis kadre buvo nupešti gražuolį, švelnų fazaną. Kiek žinau, fazanas po filmavimo buvo puikiai panaudotas – jį pagamino ir suvalgė režisierė“, – juokiasi L. Rastokaitė. 

Anot aktorės, kinas Lietuvoje darosi labai brandus. „Žavi temų, stilių, žanrų įvairovė. Jauni režisieriai, jauni aktoriai atsineša naują mokyklą, naują priėjimą, visiškai kitą darbo stilistiką. Ir tai be galo įdomu“, – teigia ne viename lietuviškame filme jau nusifilmavusi L. Rastokaitė. 

Nominantų sąraše – ir dvi „Pietinia Kronikas“ aktorės

Rekordinį skaičių žiūrovų šiemet pritraukusiame Igno Miškinio filme „Pietinia Kronikas“ – dar vienas ryškus moterų pasirodymas. Pagrindinio veikėjo Rimanto mylimąsias suvaidino ir šiaulietiška tarme filme prakalbo aktorės Digna Kulionytė bei Irena Sikorskytė. 

„Pirmiausia, tai šis filmas buvo didžiulė dovana ir galimybė kurti kine su tokia puikia komanda ir praėjus trupučiui laiko tik dar labiau jaučiu džiaugsmą ir dėkingumą. Žiūrint filmą kartu su siužetu persipina ir prisiminimai, kaip tie kadrai gimė, visi žmonės, kurie buvo už kadro, laikas drauge ir taip pat mano asmeniniai vidiniai išgyvenimai. Žiūrėdama filmą grožėjausi mūsų komandos atliktu darbu, buvo gera pasivaikščioti po akimirkas, prisiminimus jį kuriant. 

„Pietinia Kronikas“ procesas man parodė kaip smagu ir gera gali būti kino aikštelėje, kad iš saugumo gimsta pasitikėjimas, laisvė ir drąsa veikti, eksperimentuoti ir ieškoti kūryboje. Man tai suvokti per patyrimą buvo labai svarbu“, – pasakoja D. Kulionytė.

Įsimintiną antraplanį Salomės vaidmenį Algimanto Puipos filme „Naktinis seansas“ sukūrė aktorė Aušra Pukelytė. Rašytojo Jaroslavo Melniko kūryba besiremiančioje juostoje – siurrealizmo atspindžiai ir kinematografiški sapnų labirintai.

Apdovanojimų ceremonija vyks birželio 8 d., LVSO koncertų salėje. Stebėti tiesioginę Raudonojo kilimo transliaciją žiūrovai kviečiami nuo 17 val. portale LRT.lt. Apdovanojimų ceremonijos transliacija prasidės 18.30 val. per LRT televiziją ir LRT.lt. 

Nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ organizuoja asociacija AVAKA kartu su Lietuvos kino centru. Lietuvišką kiną palaiko „Telia Play“. Balsavimą ir komisijų darbą prižiūri audito kompanija „Grant Thornton Baltic“. Informacinis partneris: LRT.lt.