2024-06-05

Birželio 9 d. įvyks jubiliejiniai, jau penkioliktą kartą švęsti lietuvišką kiną kviečiantys apdovanojimai „Sidabrinė gervė“. Šių metų nominantų sąraše kaip niekad daug jautrių filmų apie santykius. Kūrėjų teigimu, ne visuomet paprastos ir lengvos meilės istorijos itin aktualios šiuolaikiniam žmogui. Tuo suabejoti neleidžia ir šių filmų populiarumas bei didžiulis žiūrovų susidomėjimas. 

Šiais metais Nacionaliniai kino apdovanojimai „Sidabrinė gervė“ pasitinka šūkiu „Atverk akis kinui“. Tai – kvietimas žiūrėti, vertinti ir mėgautis lietuvišku kinu, kurio pasiekimai išties stebina. Kad lietuviškas kinas vis atviresnis bei drąsesnis pastebi ir kinotyrininkė, Vilniaus universiteto docentė, Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslininkė dr. Renata Šukaitytė.

„Pozityvus pokytis Lietuvos kine – didėjanti jo įvairovė ir atvirumas, kuriuos puikiai atspindi  skirtingų kartų kūrėjų, moterų, LGBT ir tautinių mažumų atstovų filmai, teigiamai įvertinti žiūrovų ir kino ekspertų, atsiduriantys žiūrimiausių filmų dešimtukų pirmose pozicijose bei tarptautinių festivalių nominantų ir laimėtojų sąrašuose. Džiugu tai, kad filmuose, pasitelkiant įvairius žanrinius ir stilistinius rėmus, analizuojamos intymios, nacionalinės ir globalios svarbos problemos“, – pasakoja R. Šukaitytė.

Sudėtingus dviejų žmonių santykius narplioja net 13 kategorijų nominuotas filmas  „Tu man nieko neprimeni“. Daug susidomėjimo Lietuvoje sulaukusi juosta buvo įvertinta ir „Sundance“ festivalyje, kuriame režisierė Marija Kavtaradze pelnė apdovanojimą už filmo režisūrą. „Tu man nieko neprimeni“ centre – šiuolaikinio šokio šokėjos (aktorė Greta Grinevičiūtė) ir gestų kalbos vertėjo (aktorius Kęstutis Cicėnas) santykiai, kuriuos pakeičia pastarojo prisipažinimas apie aseksualumą.

„Ne tik aseksualumo, bet ir seksualumo tema mūsų visuomenėje mažai kalbama. Baimių buvo įvairių. Pavyzdžiui, bijojau reprezentuoti žmonių grupę, kuriai nepriklausau. Bandžiau būti kiek įmanoma pagarbesnė, tyrinėjau šią temą, bet vis tiek kilo klausimai, ar aš galiu apie tai kurti filmą, ar tai etiška? Tuo pačiu, tai – romantinis filmas ir mes to visai neslepiame. Buvo baisu, kad kaip režisierė galiu pasirodyti nerimta, per jautri. Kuriant vaidmenis aktoriai privalo atsiverti, atiduoti save, būti pažeidžiami. Būtent tai, kuriant filmą, išgyvena ir režisierius. Jei bandysi pasislėpti, filmas nesuveiks. Atsiverti visuomet baisu, bet tai geras indikatorius, kad filmą kurti verta“,  – anksčiau yra teigusi filmo režisierė M. Kavtaradze. 

„Tai filmas apie „gijimą“. Apie antrą šansą. Apie atleidimą, atsiprašymą, atsakomybę ir, be abejo, apie priklausomybę. Priklausomybę nuo savo blogų įpročių. Neįmanoma išvengti klaidų, bet reikia stengtis kovoti su tamsiosiomis savo pusėmis. Stengtis būti geresne savęs versija“, – taip apie režisierės Irmos Pužauskaitės filmą „Devintas žingsnis“ atsiliepia Geriausio metų aktoriaus kategorijoje nominuotas Valentinas Novopolskis. 

„Devintas žingsnis“ pasakoja gydančioje dvylikos žingsnių programoje dalyvaujančio Lino istoriją. Jis dabar yra ties devintuoju žingsniu – prisiimti atsakomybę už padarytas skriaudas bei atsiprašyti anksčiau įskaudintų žmonių. Bandydamas susitaikyti su savo dukra, pagrindinis veikėjas nejučiomis įsipina į sudėtingus romantinius santykius su jos geriausia drauge. 

„Man atrodo, kad nuo lokalinio kiekvieno mūsų egoizmo, kompromisų su savimi, gailesčio sau ir panašių visiems žinomų ydų, galiausiai išauga ir tie baisūs globaliniai konfliktai, kuriuose gyvename dabar. Atrodo viskas yra jau šimtą kartų pasakyta ir išaiškinta, bet žmogus vis pralaimi tą kovą su blogiu. Kaip bebūtų – privalome toliau kovoti. Ir, pirmiausia, nugalėti blogį savyje“, – teigia pagrindinį vaidmenį filme suvaidinęs V. Novopolskis. Filmas „Devintas žingsnis“ nominuotas 8 kategorijose. 

Apie santykius kalba ir 11 kategorijų nominuotas režisieriaus Tomo Vengrio filmas „5 ½ meilės istorijos viename Vilniaus bute“. Tame pačiame bute Lietuvos sostinėje viena po kitos apsistoja penkios poros. Kiekvieną jų ištinka meilės krizė – tiesa, nė vienas romantinės komedijos personažas nenutuokia, kokių dar džiaugsmų ir vargų būta tarp šių sienų. Šiemet geriausio operatoriaus titului nominuotas Jurgis Kmins atskleidžia, kad tiek istorijų nufilmuoti vienoje vietoje buvo nemenkas iššūkis. 

„Jau pirmųjų pokalbių su Tomu metu, nusprendėme, kad butas turi ir savo perspektyvą, o interjeras vaidina tam tikrą vaidmenį. Ši mintis padiktavo idėją, kad buto atmosfera ir apšvietimas gali atspindėti emocinius kiekvienos istorijos aspektus. Tam reikėjo labai kruopščiai stebėti, kaip šviesa sąveikauja su lokacija ir pan.  Esu labai dėkingas aktoriams, kurių energija suteikė naują požiūrį ir mums. Jų aktorystė, nuolatinis gyvybės įnešimas į filmą užtikrino, kad buvimas vienoje lokacijoje niekada neatrodė monotoniškai“, – apie darbo užkulisius pasakoja  operatorius Jurgis Kmins. 

Meilės istoriją pasakoja ir vienas unikaliausių šių metų filmų – Metų geriausiam mažumos bendros gamybos filmui nominuoti „Kaimiečiai“. Filmo centre atsiduria jauna mergina Jagna, privalanti tekėti už daug vyresnio turtingo ūkininko Borynos, nepaisant meilės jo sūnui Antekui. Prie šio režisierių DK Welchman ir Hugh Welchman tapytos animacijos filmo ženkliai prisidėjo būrys Lietuvos kino industrijos profesionalų. Realistine maniera kartu su dailininkais iš kitų šalių, per du metus jie nutapė tūkstančius kadrų, virtusių įspūdinga animacija.

Iškilminga ceremonija vyks birželio 9 d., LVSO koncertų salėje. Nacionalinius kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ organizuoja asociacija AVAKA kartu su Lietuvos kino centru. Lietuvišką kiną palaiko „Telia Play“. Apdovanojimų globėja – ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė. „Sidabrinės gervės“ filmų atrankos ir balsavimo komisijų darbą prižiūri tarptautinė audito kompanija „Grant Thornton Baltic“.

Stebėti tiesioginę raudonojo kilimo transliaciją žiūrovai kviečiami nuo 18 val. portale LRT.lt bei LRT PLIUS kanale. Apdovanojimų ceremonijos transliacija vyks 19-22 val. LRT kanale ir LRT.lt.