2020-09-21

Kartu su prasidedančiu rudens sezonu paskelbtas ir ilgai lauktas prestižinių Nacionalinių kino apdovanojimų „Sidabrinė gervė“ startas. Viešbutyje „Pacai“ vykusioje spaudos konferencijoje pagrindiniai renginio organizatoriai paskelbė filmų paraiškų teikimo apdovanojimams pradžią ir atskleidė, kad šis vienas didžiausių kultūrinių renginių šalyje grįžta su dar didesne jėga – atsinaujinusiu „Sidabrinės gervės“ ženklu, pakitusia profesionalų komanda, naujais renginio nuostatais ir šventine apdovanojimų ceremonija, kuri įvyks šių metų lapkričio 22 d.

Pasak audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA tarybos pirmininko Alvydo Šlepiko, atėjo metas išsaugoti ir atnaujinti „Sidabrinių gervių“ apdovanojimus, kurie yra reikšmingi šalies kultūrai, kino bendruomenei, o ypač jauniesiems kino kūrėjams, kuriems apdovanojimai dažnai tampa kertiniu karjeros etapu.

„Džiugu pranešti, kad „Sidabrinė gervė“ po metų laiko vėl pakils ir tęs ilgametę bei prasmingą apdovanojimų tradiciją. Palikdami painius „Sidabrinės gervės“ apdovanojimų organizacinius momentus praeityje, mes sieksime atkurti konstruktyvų dialogą su kino bendruomene ir toliau puoselėsime lietuvišką kiną, pagerbdami talentingiausius šalies kūrėjus. Apdovanojimai yra daugiau nei statulėlė – tai įvertinimas, paskata tobulėti ir impulsas augti, ypatingai, jaunosios kartos kūrėjams, kurie dar tik iškelia sparnus į platų kino pasaulį“, – komentuoja A. Šlepikas.

Sugrįžimas: ryškesnis logotipas ir atsinaujinusi komanda

AVAKA direktoriaus Dariaus Vaitiekūno teigimu, kino istorija nuolat keičiasi, todėl „Sidabrinė gervė“ taip pat privalo kartu tobulėti. Vienas iš atsinaujinančių šių metų renginio aspektų – ryškus logotipas.

„Mes išsigryninome atsinaujinusią gervių koncepciją, nes norime, kad tai būtų stiprus sugrįžimas į kino pasaulį. Nusprendėme įprastam „Sidabrinės gervės“ ženklui suteikti daugiau ryškumo – dabartiniame renginio logotipe išvysite baltą gervę raudoname fone. Laikas būti dar labiau matomiems – raudona spalva simbolizuoja sėkmę ir energiją – būtent su tokiu nusiteikimu mes ir sugrįžtame“, – apie atsinaujinusį renginio logotipą pasakoja D. Vatiekūnas.

Anot A. Šlepiko, šiemet „Sidabrinė gervė“ sugrįžta ne tik su ryškiu logotipu, bet ir su atsinaujinusia bei ženkliai platesne komanda, kurios pagrindinė ašis – asociacija AVAKA – pirmoji „Sidabrinės gervės“ rengėja, iniciatorė ir rėmėja. AVAKA laimėjo 2019 metais paskelbtą konkursą ir įgijo teises į „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą ir statulėlę.

„AVAKA asociacijos iniciatyva įvyko pirmasis „Sidabrinės gervės“ debiutas. Mes jaučiame atsakomybę reikiamu metu perimti 2008 m. pradėtą darbą ir tęsti lietuviško kino apdovanojimų tradiciją šalyje. Sukaupta ilgametė patirtis, turimas finansavimas ir bendradarbiavimas su įvairiomis šalyje veikiančiomis kino kūrėjus vienijančiomis institucijomis, audiovizualinių kūrinių autoriais, švietimo įstaigomis ir valstybės bei savivaldybės institucijomis, veikiančiomis kino ir kultūros srityse, tikiu, kad leis sparčiai judėti pirmyn ir atgaivinti metus laiko pristabdytą tradiciją“, – pasakoja A. Šlepikas, pabrėždamas stiprią atsinaujinusią, profesionalų komandą.

Keitėsi ir renginio nuostatai

Pasak AVAKA direktoriaus D. Vaitiekūno, šiais metais taip pat yra atnaujinti ir „Sidabrinės gervės“ nuostatai bei apdovanojimų vertinimo sistema.

„Šiais metais laureatai pretenduos į net keliolika nominacijų ir „Auksinės gervės“ išskirtinį apdovanojimą, skirtą už gyvenimo nuopelnus nacionaliniam kinui. Siekdami užpildyti pernai įvykusią pertrauką apdovanojimų istorijoje, šiais metais į apdovanojimus pretenduoti galės nacionaliniai filmai, kurie viešai buvo paskelbti nuo 2018 m. metų balandžio 1-osios iki šių metų rugpjūčio 1 dienos. Dėl objektyviai susidariusių priežasčių, 2020 metais vykstantiems apdovanojimams gali būti pateikti ir tie filmai, kurių oficialios peržiūros įvyko legaliose interneto platformose“, – pabrėžia D. Vaitiekūnas.

AVAKA vadovas pasakoja, kad šiais metais paraiškoms vertinti bus sudaryta AKomisiją, į kurią narius deleguos platus kino industrijos organizacijų ratas. AKomisiją sudarys nelyginis narių skaičius, ne mažesnis nei 9 nariai. Laureatams išrinkti bus sudaryta BKomisiją, į kurios sudėti kino organizacijos turės galimybę deleguoti neribotą skaičių asmenų. Tikimės, jog BKomisiją sudarys daugiau nei 100 kino industrijoje veikiančių profesionalų.

Po vieną fizinį asmenį į AKomisiją ir neribotą skaičių fizinių asmenų į BKomisiją deleguoti turės teisę kino srityje veikiančios institucijos, įskaitant, bet neapsiribojant, AVAKA, Lietuvos kino centras, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Nepriklausomų prodiuserių asociacija, Lietuvos muzikos ir teatro akademija, Vilniaus kino biuras, Lietuvos Animacijos asociacija, kino kūrėjus atstovaujančios institucijos, kino platintojai, kino rodytojai, kultūros ir ugdymo įstaigos ir pan. Galutinę AKomisijos ir BKomisijos sudėtį ir galutinį narių skaičių tvirtins AVAKA Taryba.

Oficialiai prasideda filmų paraiškų teikimas Apdovanojimams

Spaudos konferencijos metu paskelbta, kad visi kino profesionalai, norintys varžytis dėl „Sidabrinės gervės“ apdovanojimo, jau gali užpildyti elektroninę paraiškos formą oficialiame Apdovanojimų internetiniame tinklapyje.

„Filmą vertinimui turi teisę pateikti filmo gamintojai, svarbu yra nepamiršti nurodyti filmo premjeros, įvykusias viešų peržiūrų datas ir kartu su paraiška pateikti aktyvią nuorodą nemokamai filmo peržiūrai internetu, kuri bus prieinamą tik komisijų nariams, – sako D. Vaitiekūnas.

AVAKA direktorius D. Vaitiekūnas akcentuoja, kad užpildytos paraiškos turi būti pateikiamos elektroniniu būdu iki spalio 4 d. 23.59 val.

Daugiau informacijos apie Lietuvos kino apdovanojimus „Sidabrinė gervė“ bei paraiškos teikimo forma: www.sidabrinegerve.lt.